Dovolte, abychom se představili...
Filmová a televizní společnost s r.o. FEBIO (FEničův BIOgraf) vznikla v prosinci 1991 a zahájila svou činnost v březnu 1992. Jak vyplývá z názvu, zakladatelem, majitelem a ředitelem tohoto soukromého studia je filmový a televizní režisér FERO F E N I Č.

Na obrazovkách tehdejšího třetího kanálu OK 3 České televize se poprvé představila 4. 4. 1992 dvacetiminutovým dokumentárním pořadem " OKO ", Odsud - potiaľ režiséra Fera Feniče (v rámci magazínu společnosti K.F. a.s. "Kanafas"). Tento čtrnáctideník se pak stal jedním z nejsledovanějších dokumentárních pořadů České televize.

Od 1. ledna 1993 začal lámat rekordy v divácké sledovanosti další dokumentární cyklus: " GEN " (Galerie Elity Národa), který v krátkých portrétech představoval "Sto Čechů dneška".

Od ledna 1995 na něj navázal další dvouletý cyklus " GENUS ", přibližující "99 českých životů".

Od dubna 1996 byl po dobu jednoho roku uváděn na soukromé stanici Premiéra TV obdobný cyklus " V.I.P. - VLIVNÍ LIDÉ " přinášející portréty (celkem 32) významných českých podnikatelů, politiků a dalších představitelů veřejného a hospodářského života.

Mimořádně populárním se stal i satirický pořad " ČESKÁ SODA ", který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník (celkem 17 pořadů, z toho 2x "silvestrovský" sestřih a celovečerní film).

Od ledna 1997 do konce roku 2000 uváděla Česká televize na programu ČT 1 každý týden nový cyklus z naší produkce : " JAK SE ŽIJE... " (169 dílů).

V průběhu roku 1998 se na ČT 1 objevoval i měsíčník o česko-německých vztazích “OKNO K SOUSEDŮM“, na který v roce 1999 navázal občasník s česko-slovenskými tématy: „SLOVENSKÉ OKNO“.
V lednu 1999 se objevil v České televizi další projekt – cestopisný magazín „CESTOMÁNIE“, který byl po 26 dílech přerušen a od podzimu 2000 se znovu vrátil do hlavního vysílacího času ČT 1. Tam tento týdeník patřil k nejsledovanějším pořadům ČT (každý týden se ocital v top ten nejsledovanějších pořadů ČT a v anketě televizních diváků TÝTÝ o nejoblíbenější televizní pořady se jako jediný dokumentární pořad dokonce umístil na 5. místě, zbylých 9 pořadů v první desítce byly pouze zábavné show...). Na ČT bylo odvysíláno 182 dílů. Od září 2004 tento pořad pod názvem "NOVÁ CESTOMÁNIE" uváděla televize NOVA.

Od září 1999 do začátku léta 2000 uváděla Česká televize další náš dokumentární týdeník: „ZPOVĚĎ“. Od září do prosince 2003 se pak tento cyklus vrátil na obrazovku v inovované podobě - devatenáct dílů s komentářem čteným Lucií Bílou.

Třetí část oblíbeného a často reprízovaného portrétního cyklu „GEN – Galerie Elity Národa“, přinášejícího „národní výběr“, uváděla Česká televize každý týden od ledna 2001 do prosince 2002. Tak celkový počet portrétů významných Čechů dosáhl 281.

V prvním čtvrtletí roku 2004 uvedla televize PRIMA dokumentární cyklus o malých a středních podnikatelích "12 ODVÁŽNÝCH". Druhá, třetí a čtvrtá série, vždy dvanácti portrétů, pak následovaly v letech 2005, 2006 a 2007 (celkem 49 dílů).

Pro Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vznikl devítidílný cyklus TÁTA JAKO MÁMA, který byl s úspěchem uveden ve vysílání České televize na přelomu jara a léta 2006.Na jeho úspěch se v dalším roce 2007 rozhodlo Ministerstvo práce a sociálních věci ČR navázat pětidílným cyklem VELCÍ A MALÍ.

Pro Hlavní město Praha od roku 2002 vznikal, původně desetiletý, projekt dokumentů významných tvůrců o Praze "21 POHLEDŮ NA PRAHU 21. STOLETÍ". Hlavní město Praha v tomto projektu po 6 díle, natočeném v roce 2005, nepokračovalo.

Kromě těchto periodických pořadů vznikaly ve studiu v létech 1992 – 2008 i další samostatné krátkometrážní nebo středometrážní snímky.

Pro Mezinárodní filmový festival Praha - FEBIOFEST vyrábělo Febio od roku 2003 festivalový deník - magazín "ECHO FEBIOFESTU" (v létech 2003 – 2008 každý rok 10 dílů a souhrnný dokument „Ohlédnutí za Febiofestem“, v roce 2009 pouze dokument ), který v roce 2010 nahradilo klipové TV zpravodajství ŽHAVÉ VÝSTŘELY FEBIOFESTU (10 dílů).

Dne 4. 4. 2006, tedy přesně 14 let ode dne, kdy byl první pořad Febia uveden ve vysílání ČT, získala společnost Televize Febio s. r.o. digitální televizní licenci pro plnoformátovou celoplošnou televizní stanici FEBIO TV. Tato licence byla poté některými účastníky licenčního řízení právně zablokovaná, co znemožnilo start televize a nakonec to vedlo i k odstoupení finančních investorů. Po vyřešení této zapeklité situace Poslaneckou sněmovnou parlamentu ČR formou udělení tzv. náhradní „kompenzační licence“ zasáhla i český trh tzv. „ekonomická krize“, která tento záměr zatím nedovoluje naplnit.

V roce 2008 vznikla encyklopedická kniha FENOMÉN FEBIO, která podrobně zmapovala celou existenci a jednotlivou tvorbu studia Febio let 1992-2008.

Od ledna 2009 začala nová televizní stanice Barrandov TV uvádět z dílny Febia cyklus původních půlhodinových dokumentů o různých podobách lásky, vášně a citů (někdy přetavených v nenávist) ČESKÉ MILOVÁNÍ. V létech 2009 - 2010 vzniklo celkem 50 dílů.

V listopadu 2010 měl premiéru první celovečerní dokumentární snímek (koprodukce Febia a HBO) ZACHRAŇTE EDWARDSE, který byl uveden i na plátnech kin Cinestar.

Mnohé tituly z tvorby Febia byly, nebo jsou, uváděny i ve vysílání zahraničních TV stanic a oceněny na mnoha filmových a televizních festivalech v Čechách i jiných zemích Evropy.

FEBIO do konce roku 2010 vyprodukovalo celkem 1262 původních autorských snímků (a to nejen v rámci uvedených televizních cyklů!), na nichž se podílelo přes 160 nejen českých a slovenských tvůrců, ale i režiséři, kameramani a střihači z dalších 15 zemí světa!

V dějinách české a československé audiovizuální tvorby nemá FEBIO obdoby: je prvním soukromým studiem s takovým rozsahem původní tvorby!

Další a bližší údaje o jednotlivých cyklech, tvorbě mimo cykly, všech natočených pořadech, tvůrcích spolupracujících s Febiem (včetně informací o vedoucí osobnosti studia – režisérovi a producentovi FERO FENIČOVI), poskytovaných službách i Febiofestu najdete pod hesly s jejich názvy.


© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks