Novinky
19.05. 2009
ČESKÉ MILOVÁNÍ – O lásce žárlivé, režie: Věra Chytilová


Režisérka Věra Chytilová, která v únoru oslavila své 80. narozeniny, je stále v plné síle a nezahálí. Důkazem je i její pokračující spolupráce se studiem FEBIO, kde letos natočila již svůj druhý autorský dokument do cyklu ČESKÉ MILOVÁNÍ, vysílaném každou neděli večer na nové digitální televizní stanici TV BARRANDOV. Jako jeho námět si záměrně zvolila téma žárlivosti.
Vztahy mezi oběma pohlavími a jejich průměty do morálky jsou nakonec hlavním tématem celé její dosavadní tvorby. Připouští, že žárlivost snad může být kořením lásky, dokud ji nevyvolá skutečná opakovaná nevěra partnera.

O ní by například mohla vyprávět jedna z hrdinek snímku, paní Jarka ze Slezska: i když ji muž podváděl s jinou, miluje ho a doufá, že jí partnera soud nepošle za údajné spoutání, zbičování a znásilnění milenky za mříže. Komu se to zdá přitažené za vlasy, snad bude s to porozumět chování jiného hrdiny dokumentu, pana Kolomana: když našel doma manželku s jiným mužem, ze žárlivosti jí zapálil rovnou dům nad hlavou… A jak to vše skončilo?
Hádejte! Samozřejmě že....

Režisérka Věra Chytilová k tomuto snímku dodává:
„Se žárlivostí je to jako s lidskou blbostí, asi tu bude stále. V tomhle je lidstvo nepoučitelné. Vždycky mě fascinovalo, co všechno se děje za zdmi domovů. Co prosákne ven, bývá sotva špičkou ledovce vší té mizérie, se kterou lidé doma zápasí. Ženy, muži a bohužel i děti. Ale jak to napravíte, když nás dnes k manželství nebo k partnerství nikdo nevychovává? Chybí nám také více tolerance. Kdybychom byli tvorové opravdu rozumní, jak jsme si dali do názvu svého živočišného druhu, nemohli bychom se přece zamilovat tak, že jsme žárlivostí bez sebe.“

Zajímavostí cyklu je i to, že i tento díl osmdesátileté režisérky komentuje, (tak jako všechny díly Českého milování) její vrstevnice, letos také osmdesátiletá, herečka Květa Fialová. Obě dámy se poprvé setkaly před 60ti lety na koleji v Brně, kde bydlely. Ale ve filmu spolupracují poprvé až nyní...! (viz foto v příloze!).

Cyklus České milování, který je v současnosti jediným pravidelným (týdeník) dokumentárním cyklem o lidských vztazích a problémech současníků na všech českých televizích (!), zaznamenává ve vysílání TV Barrandov značný ohlas diváků a je jejím nejsledovanějším dokumentárním pořadem. Jeho sledovanost neustále roste a v dubnu dosáhl zatím svého nejvyššího ratingu.

Premiéra na TV Barrandov: neděle 24. 5. 2009 ve 20.15 hod.© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks