Novinky
08.12. 2005
FEBIO V PROSINCI 2005


Právě připravujeme:

III. část cyklu 12 odvážných
Protože druhá série podnikatelských příběhů uváděných na PRIMA TV od ledna 2005 zaznamenala znovu výrazný divácký úspěch, (na komerční televizi, kde je dokument nezvyklým žánrem, sledovalo každý díl v průměru přes půl miliónu diváků!), odvysílá na jaře 2006 PRIMA TV již třetí řadu portrétů malých a středních českých podnikatelů, kterou inicioval a produkoval mobilní operátor OSKAR - VODAFONE.
Ve Febiu například právě vrcholí dokončovací práce na podnikatelském příběhu majitelky největší školy orientálních tanců v ČR Patricie Procházkové režisérky Olgy Sommerové, příběhy o výrobci kosmetiky z konopí Janu Janovském a předním českém výrobci dýmek Oldřichu Jirsovi právě dokončuje také režisér Roman Vávra. Mobilní operátor již uvažuje o tom, že v tomto projektu bude pokračovat i nadále.

Nová cestománie
Nová cestománie, v současnosti jediný tuzemský cyklus, který se soustavně zabývá cestováním a poznáváním cizích zemí a kultur, přináší další unikátní svědectví o měnící se tváři naší planety. Například dnes 7.12. ve 22.15 je na Nova TV možné spatřit již zaniklý svět v dalším dílu: SALVADOR: DOBŘE STŘEŽENÁ ZEM. Zakrátko po výstupu našeho štábu na největší ze 23 sopek v zemi (naposledy v roce 1904 aktivní vulkán Santa Ana), začala sopka chrlit při explozi lávu, popel a velké kusy skal. Ty dopadaly až 1,6 kilometru daleko od kráteru a zdevastovaly jeho široké okolí, kde nedávno naši filmaři nocovali... Naopak poklidnou idylu turistického ráje na Maledivách /s nejvyšší horou 240 centimetrů!/ nabídne pokračování cestopisného cyklu hned za týden 14.12. MALEDIVY: TŘINÁCT ROBINSONŮ A JEDEN PÁTEK. V předvánočním čase 21.12. pozve diváky do končin prostoupených posvátnou mystikou i tajemnými zázraky medicíny ČÍNA: V NÁRUČI TIBETU.
Posledním letošním dílem bude 28.12. SRÍ LANKA: NEBE, PEKLO, RÁJ, země, kterou právě před rokem zasáhlo tsunami…
Po roce, kdy se pořad "Nová Cestománie" velmi úspěšně "usídlil" na Nova TV a každé úterý ve 21.40 jeho sledovanost pravidelně dosahovala kolem půldruhého milionu diváků, musela i ona, pod vlivem příchodu reality show, několikrát měnit vysílací čas a den v programovém schématu.I přes současnou pozdní hodinu vysílání Nové cestománie, každou středu ve 22.30 (např. 26.11. dokonce až ve 23.30!), sleduje pořad pravidelně více než třetina všech diváků u televizních obrazovek! S TV NOVA je zatím uzavřena smlouva do června 2006.

21 pohledů na Prahu 21. století
Nad materiálem k šestému dílu tohoto dokumentárního cyklu „Hlučné samoty města pražského“, věnovanému výjimečnému milieu slavných pražských hospod a kaváren, nyní sedí ve střižně režisér Pavel Jandourek. Cyklus od roku 2002 vyrábí Febio pro Magistrát Hlavního města Prahy. Postupně v něm vznikly pořady "Moje Praha" rež. Otakar Vávra, "Praha inspirativní" rež. Jaroslav Brabec, "Pražské hřbitovy" rež. Dušan Trančík, "Praha hudební" rež. Ondřej Havelka, "Praha kulturní" rež. Jakub Sommer.

3x o energii
Tři výukové filmy věnované problematice získávání a hospodárného využití energií z hlediska trvale udržitelného rozvoje vytvořila ve Febiu pro společnost Chrisi Praga a.s. režisérka Alena Hynková /Čeká nás doba ledová?, Energie kolem nás, Energie známá i neznámá/.

Táta jako máma
Příští rok by se Febio znovu mělo vrátit na obrazovky České televize a to s novým desetidílným dokumentárním cyklem fejetonů o otcích na rodičovské dovolené.
Cyklus otevře dosud opomíjenou kapitolu života současné společnosti – na pozadí příběhů otců v rolích matek z různých profesních, věkových a názorových skupin se bude zabývat důležitými znaky a jevy týkající se otcovské role a fungování současné rodiny vůbec.
Projekt (jehož natáčení bude záměrně pouze v ženských rukách!), počítá s účastí všech nejznámějších dam českého dokumentu: Věrou Chytilovou, Olgou Sommerovou, Helenou Třeštíkovou, Irenou Pavláskovou, Terezou Kopáčovou a Dagmar Smržovou, která je zároveň autorkou projektu. V programu ČT by se cyklus mohl objevit na jaře příštího roku.


Závěrečný vzdech:
Jestliže dosud stále běžící a nejdelší licenční proces v historii naší země konečně letos dospěje k cíli a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělí nové televizní licence na digitální vysílání, mohl by vzniknout i nový celoplošný a plnoformátový televizní program FEBIO TV, kde by i další oblíbené pořady Febia nepochybně našly svůj trvalý prostor…© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks