Novinky
07.01. 2009
ČESKÉ MILOVÁNÍ - nový dokumentární cyklus Febia míří na obrazovky


Každý týden, vždy v neděli večer od 20.15 hod., původní třicetiminutové dokumenty
na nové digitální televizní stanici TV BARRANDOV!

Po více než dvou a půlleté odmlce, způsobené především nezájmem veřejnoprávní televize, která byla tradičním odběratelem původní tvorby Febia, se tvorba tohoto nejúspěšnějšího porevolučního dokumentárního studia znovu vrací na české televizní obrazovky. Prostor jí nabídla nová plnoformátová digitální televizní stanice TV BARRANDOV.
Právě společně s ní získalo Febio před třemi léty (4.4.2006) digitální televizní licenci, ale zatímco FEBIO TV se nedaří dořešit financování vzniku své televize, tak TV Barrandov zahajuje vysílání již v neděli 11. ledna.

Tato spolupráce je tak na českém televizním trhu zcela unikátní, vzájemnou podporou.
Febio velmi přeje úspěch své potenciální konkurenci, protože právě on může napomoci změnit nejen nevyvážený stav a slabou nabídku na českém televizním trhu, ale i váhání investorů vstoupit do rizikové televizní investice vzniku i samotné FEBIO TV. Na druhé straně TV Barrandov využije potenciál studia, které je nejen svými někdejšími výsledky (např. cykly GEN, Jak se žije, Česká soda, Cestománie, atd.), ale i současným tvůrčím zázemím (které si i díky této spolupráci může dále udržovat) stále jednou z nejstabilnějších autorských dílen u nás (od roku 1992).

Týdenní cyklus ČESKÉ MILOVÁNÍ přinese původní půlhodinové dokumenty o různých podobách lásky, vášně a citů (někdy přetavených i v nenávist), tedy takových, jaké je pestrý život přináší. Budou mezi nimi také ty, o kterých se často nemluví, do kterých zatím tvůrci neměli možnost zblízka nahlédnout, nebo dokonce se o nich dodnes ani nevědělo... Základem těchto pravdivých příběhů bude tak především velmi otevřený a upřímný pohled. Pohled bez zábran a předsudků, pohled chápavý a vnímavý, jak to nejrůznější podoby lásky a cesty citů, jako hybné síly našich osudů, vyžadují.
I když ve studiu Febio dosud vzniklo přes 1 200 děl, tento cyklus patří k těm nejnáročnějším s jakým se Febio dosud potkalo. Vyžaduje totiž mimořádnou spolupráci, spojenou s velkou důvěrou a vstřícností, od všech zůčastněných aktérů. Není lehké objevit a získat lidi, kteří dovolí nahlédnout do své duše a jsou ochotni před kamerou otevřeně mluvit o svých nejintimnějších a nejnitěrnějších problémech, pocitech a prožitcích. Lidé, kteří jsou schopni zbavit se svých zábran, bolesti, pochybností, výčitek nejbližších i své anonymity, která je dosud chránila před světem, a veřejně vyslovit i to, co zatím nikomu ještě nesdělili…

Příprava a natáčení prvních dílů potvrdilo, že pokud se povede takové hrdiny získat, pak jejich pravdivé příběhy mohou nabídnout divákům mimořádně zajímavou a často i velmi emotivní sondu do lidských duší. Může tak jít nejen o odtabuizování některých témat či hloubější nahlédnutí do jiných, než jak se o nich dosud mluvilo, ale i zprostředkování zkušenosti, která by mohla ostatní nejen zajímat, ale možná jim i pomoci. Dnešní doba totiž přináší i spoustu nových forem ČESKÉHO MILOVÁNÍ, které ještě v nedávné minulosti byly zcela neznámé a tak mohou být pro mnohé diváky i velmi cennou zkušeností a radou pro jejích vlastní vztahy.

Mimořádně pozitivní zkušenosti tohoto projektu bylo zjištění, že většina oslovených přistoupila na spolupráci především proto, že je oslovilo právě Febio, protože ho (podle jejich vyjádření) vnímají jako studio jehož tvorby si nejen váží a důvěřují ji, ale většinou se s ní mohou i ztotožnit…Snad se tento postoj odrazí i v úpřímnosti obsahu jednotlivých dílů. Vždyť mezi jejich tématy by neměla chybět ani taková, která provázejí naše životy, jako nevěra, žárlivost, týrání, rozchody, sexuální odlišnost, prostituce, ale i samota, odcizení nebo stáří...

ČESKÉ MILOVÁNÍ spojuje se všemi předchozími známými a úspěšnými projekty Febia jedno: i v tomto případě je budou realizovat nejlepší čeští i slovenští filmaři.
Po prvních dílech mladého slovenského talentu Marcela Pázmana a úspěšného dokumentaristy Davida Vondráčka, budou uvedeny i díly Věry Chytilové, Olgy Sommerové nebo slovenského klasika Dušana Trančíka. Náročnost příběhů si také vyžádala komentátora. Je jím herečka Květa Fialová, jejíž věk (právě v letošním roce oslaví 80. narozeniny) i její samotný životní příběh dovoluje, aby nás mohla nejen s pochopením, ale i občasným nadhledem Českým milováním provázet.

Úvodní díl (na TV Barrandov v neděli 11.1. - mimořádně až ve 21.35 hod.) ČESKÉHO MILOVÁNÍ je O lásce zprostředkované (r: M. Pázman).
Druhý díl O lásce, kde si partner mění pohlaví (r: D. Vondráček) bude uveden v neděli 18.1. ve 20.15 hod.
Třetí díl O lásce mimořádně plodné (r: J. Mančuška) bude mít premiéru 25. 1. ve 20.15 hod.
Čtvrtý díl, v neděli 1. února, bude mít slavnostní rámec, protože půjde o premiéru nejnovějšího díla jedné z legend české kinematografie v předvečer jejího významného životního jubilea (více ve speciální tiskové zprávě a pravděpodobně i na zvláštní tiskové konferenci).
Dalšími připravovanými díly jsou O lásce pouliční (r: O. Malina Morgenstern), O lásce handicapovaných (r: M. Pázman), O lásce zaměněné (r: R. Motyčka), O lásce vražedné (r: O. Sommerová), O lásce, kdy starší žena miluje mladého muže (r.: D. Vondráček) , O lásce stižené tragédií (r: D. Trančík), nebo OAAA+ 2015 New Fashion is Very Special In Our Store. lásce ztracené (r.: A. Hynková).
© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks