Novinky
03.03. 2006
FEBIO V BŘEZNU 2006


Dosud ve FEBIU vzniklo 1132 pořadů převážně dokumentárního charakteru.


A NA ČEM SE VE FEBIU PRÁVĚ PRACUJE?

Nová cestománie
Nová cestománie, (v současnosti jediný tuzemský dokumentární televizní cyklus, který je soustavně někým napodobován) je smluvně vázán do června 2006 na TV NOVA.
V dalších dílech nabídne:
příští středu 8.3. se diváci mohou ve 23.20 na TV NOVA vydat navštívit ojedinělou exotickou zemi v dalším dílu: BRUNEJ: ZLATÁ KLEC. Tento maličký islámský sultanát na ostrově Borneo patří k nejmenším státům světa. Všichni jsou tu ale spokojeni, protože se řadí k nejbohatším státům zeměkoule.
Tento novodobý přepych, pramenící z bohatých ropných nalezišť, vystřídá ve vysílání o týden později tajuplná cesta hluboko do historie za dávnou civilizací 15.3. MEXIKO: ZEMÍ AZTÉKŮ. Štáb využil mimořádné příležitosti a s lehkým mrazením v zádech se zúčastnil oslav Svátku mrtvých, který právě zde nabývá pro středoevropana bizarní podobu a zároveň dává nahlédnout do nitra duše Mexika.
Kromě jiných zajímavých cest se diváci mohou těšit například ještě na následující lahůdky: 22.3. Malajsie: TAJUPLNÉ PRALESY SARAVAKU A SABAHU, 24.5. Brazílie-Bolívie: CESTA DO NITRA AMAZÓNIE, 17.5. Saint Mary: PRVNÍ PIRÁTSKÁ REPUBLIKA.
I přes současnou pozdní hodinu vysílání Nové cestománie, každou středu kolem 23.00 hodin sleduje pořad pravidelně více než třetina všech diváků u televizních obrazovek!
V TV Nova cyklus skončí letos v červnu. V případě získání licence pro FEBIO TV by cyklus pokračoval až ve vysílání této nové televizní stanice.

III. část cyklu 12 odvážných
V neděli 5.3.2006 ve 14 hodin odstartuje na obrazovkách PRIMA TV dokumentem režisérky Olgy Sommerové o majitelce školy orientálních tanců Patricii Procházkové již
3. série podnikatelských příběhů malých a středních českých podnikatelů 12 ODVÁŽNÝCH, podporovaných mobilním operátorem VODAFONE.
Předchozí druhá série uváděná na PRIMA TV od ledna 2005 ve večerním čase zaznamenala loni výrazný divácký úspěch, (na komerční televizi, kde je dokument nezvyklým žánrem, sledovalo každý díl v průměru přes půl miliónu diváků!) a tak doufáme, že i po dvanáct nedělních odpolední si tento záslužný projekt, který rehabilituje ve vědomí naší veřejnosti slovo podnikatel a představuje takové, kteří se vypracovali svou poctivou prací a umem, najde svého pravidelného diváka.
Následující týden 12.3. představí ve svém dokumentu režisér Roman Vávra předního českého výrobce dýmek Oldřicha Jirsu.

21 pohledů na Prahu 21. století
Tento rok připravujeme další dvě pokračování cyklu:
„Pražské pasáže“ - Pražský fenomén pasáží s bohatou spletí průchozích domů a průchodů je další tváří naší metropole, kterou se chystá zachytit ve svém „Pohledu na Prahu 21. století“ režisérka Věra Chytilová. Z několika desítek pasáží si volí takové, které jsou klíčové z hlediska historicky-kulturního vývoje tohoto fenoménu a u nichž došlo k častému prolínání do mnoha literárních děl.
Praha srdce Evropy - Obrazová poéma o Praze beze slov od režiséra Zdeňka Tyce, podkreslená hudbou, by měla být její univerzální vizitkou a každému - i cizinci - srozumitelnou lákavou pozvánkou do naší metropole. Předpokládaným jednotícím rámcem dílu je fiktivní průběh 24 hodin v Praze. Režisér k němu hodlá obrazový materiál pořizovat během všech čtyř ročních období.

Cyklus od roku 2002 vyrábí Febio pro Magistrát Hlavního města Prahy. Postupně v něm vznikly pořady "Moje Praha" rež. Otakar Vávra, "Praha inspirativní" rež. Jaroslav Brabec, "Pražské hřbitovy" rež. Dušan Trančík, "Praha hudební" rež. Ondřej Havelka, "Praha kulturní" rež. Jakub Sommer, „Hlučné samoty města pražského“ rež. Pavel Jandourek.


Táta jako máma
Febio se vrací na obrazovky České televize s novým devítidílným dokumentárním cyklem fejetonů o otcích v rolích matek TÁTA JAKO MÁMA.
Cyklus otevírá dosud opomíjenou kapitolu života současné společnosti – na pozadí příběhů otců v rolích matek z různých profesních, věkových a názorových skupin se bude zabývat důležitými znaky a jevy týkající se otcovské role a fungování současné rodiny vůbec.
Na projektu (jehož natáčení je záměrně pouze v ženských rukách!) již pracuje řada nejznámějších dam českého dokumentu. Kromě autorky cyklu Dagmar Smržové, která právě dokončuje díl o tom, jak se žije otcům v rolích matek dětí adoptovaných a osvojených, navštěvuje tatínky také režisérka Olga Sommerová, která připravuje díl o otcích s mrňaty na rodičovské dovolené, tatínky se zahraničními zkušenostmi natáčí režisérka Irena Pavlásková a například otce zralého věku (nad 50 let) si na mušku kamery bere Věra Chytilová. Cyklus vzniká za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí, generálním partnerem projektu je Stavební spořitelna České spořitelny. V programu ČT by se cyklus mohl objevit ještě v první polovině tohoto roku.

Závěrečný vzdech:
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání i po 14 měsících licenčního řízení na digitální vysílání odložila 28. 2. své rozhodnutí a neoznámila termín, kdy tento proces míní ukončit. Dosud nejdelší licenční proces v historii naší země tak dál bude přinášet ekonomické i morální škody všem uchazečům,včetně nás, kteří jsme uvěřili v možnost vytvořit nový celoplošný a plnoformátový televizní program FEBIO TV, kde by i další oblíbené pořady Febia nepochybně našly svůj trvalý prostor… Pro FEBIO TV, které má již skoro dva roky připraveného nejen kvalitního finančního investora, ale i špičkový team odborníků, vzniká navíc i nebezpečí, že jeho unikátní projekt může být odcizen a realizován mezitím někým jiným…
www.febio.cz© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks