Novinky
02.06. 2009
FERO FENIČ dostane Cenu svého rodného města


Východoslovenské krajské město Prešov se rozhodlo udělit letošní Cenu města Prešov za rok 2008, která se uděluje osobnostem významně se podílejícím na zviditelnění města v oblasti kultury, svému rodákovi - režisérovi a producentovi, zároveň také řediteli MFF Praha – Febiofest: FEROVI FENIČOVI.
„Je to poprvé, co si na mě na Slovensku někdo vzpomněl“, poznamenává Fero Fenič.
Ferovi Feničovi bude toto ocenění předáno ve čtvtek 4. června, při příležitosti Dnů města Prešov, za jeho „výrazný vklad do rozvoje české a slovenské kinematografie a původní autorské a dokumentární tvorby“.
Původně občané a zastupitelé města navrhli na toto ocenění 18 jednotlivců a tři kolektivy, z nichž byl vybrán právě Fero Fenič. Cenu si osobně převezme na čtvrtečním slavnostním zasedání městského zastupitelství a občanů města v historické budově Divadla Jonáša Záborského v Prešově.
Prešov je třetí největší slovenské město s velkou kulturní tradicí i svojí univerzitou. V posledních měsícich se stalo centrem mediální pozornosti kvůli výstavbě sochy Krista, která by se měla tyčit nad městem a být největší na světě. Z Prešova pochází i další známé osobnosti, např. zpěvák Peter Nagy, slovenská superstar Katarína Knechtlová, nebo Miss ČSSR Ivana Christová.
Fero Fenič se narodil ve vesnici Nižná Šebastová nedaleko Prešova, ve kterém pak strávil svá středoškolská léta. Své studentské filmy i první dokumentární snímky natáčel vždy právě v tomto rodném kraji (např. Diadém, Tam a zpět, Batromijov dom atd.), než se v osmdesátých letech minulého století rozhodl definitivně usadit v Praze. Po sametové revoluci a rozdělení Československa vytvořit ve svém filmovém a televizním studiu FEBIO pracovní příležitosti i pro mnoho slovenských tvůrců, kterým pomáhá dodnes. Na mezinárodním filmovém festivalu Febiofest každoročně věnuje pozornost slovenské kinematografii a na slovenském Febiofestu, který hned rok po vzniku festivalu v Praze vytvořil pro své krajany a probíhá v 8 největších městech SR, každý rok nabízí největší přehlídku české kinematografie v zahraničí.© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks