Nová cestománie přináší unikátní pohled na měnící se svět
Oblíbený cestopisný cyklus Nová cestománie /dříve Cestománie/ vysílaný každou středu ve 22.20 na TV Nova dosáhl již 231. pokračování! Jedná se tak o nejdelší cestopisní seriál nejen v historii českých a česko-slovenských televizních stanic, ale i evropském kontextu!
Oblíbený cestopisný cyklus Nová cestománie /dříve Cestománie/ vysílaný každou středu ve 22.20 na TV Nova dosáhl již 231. pokračování! Jedná se tak o nejdelší cestopisní seriál nejen v historii českých a česko-slovenských televizních stanic, ale i evropském kontextu!
Novinky
04.05. 2006
FEBIO ZAVRŠUJE TVORBU PRO JINÉ TV STANICE
CYKLEM
„TÁTA JAKO MÁMA“
ZAVRŠUJE FEBIO VÝROBU PRO JINÉ TELEVIZNÍ STANICE.
Projektem o otcích v
roli matek „Táta jako máma“ se uzavírá 14letá etapa působení FEBIA na jiných TV stanicích a s jeho další tvorbou se diváci budou setkávat s největší pravděpodobností už jen přímo ve vlastní FEBIO TV - což je také zajímavý příběh historie jednoho malého studia, které se věnovalo výhradně jen dokumentární tvorbě…
Zcela symbolický oblouk od prvních společenských reflexí ve vůbec prvním původním cyklu Febia „OKO – pohled na současnost“ se nyní uzavírá devíti dokumentárními fejetony na téma společensky zcela nového problému výměny rodičovských rolí (jehož narůstající rozměr a aktuálnost zajisté přinese i přijatý zákon o registrovaném partnerství...). Prostě i nadále platí pravidlo, že Febio vždy otevíralo společenská témata dříve, než mnozí jiní...
Naznačil to již jeho první pořad. Psal se rok 1992 a v přeplněném sále tehdejšího Filmového klubu na Národní třídě by se nenašla jediná volná židle. Přítomní novináři se při projekci dokumentu Fera Feniče „Odsud – potiaľ“ snažili zapamatovat název nového dokumentárního cyklu „OKO“ i nové společnosti, která tento čtrnáctideník vyrobila - FEBIO. O několik dní později, 4. dubna 1992, se dokument s pořadovým číslem 1 představil i divákům České televize.
Od té doby uplynulo již čtrnáct let.
Je neuvěřitelnou historickou náhodou, že právě přesně po 14 letech - ve stejný den
4. dubna – udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Febiu televizní licenci na plnoformátové celoplošné vysílání nové televizní stanice FEBIO TV !
Náhody, symboly a různá prvenství hrály vůbec v historii Febia častou roli: například první český film kopírovaný z videa na 35 mm filmový materiál byla Česká soda a jubilejní 1000. pořad, který tvůrčí dílna FEBIA během své historie vyrobila, uvedl na obrazovkách příští konkurent FEBIO TV - nejúspěšnější česká komerční televize TV NOVA - právě 28. září 2004 v den státního svátku Svatého Václava (třetí díl „Nové Cestománie“ z jihozápadu Spojených států).
Společnost FEBIO, s průměrným počtem tří zaměstnanců, tak týden co týden – odmyslíme-li dobu prázdnin, dovolených a svátků - produkovala a stále produkuje nepřetržitě dva pořady týdně!
V dějinách české audiovize žádné jiné soukromé studio nic takového nedosáhlo (a při dnešní situaci v celoplošných tv stanicích asi už ani nedosáhne). Pádný důvod pro to, aby se takto bohatá historie zrekapitulovala.
Dosud ve Febiu, vedle humanitárních spotů, několika videoklipů, 1 celovečerního filmu a 1 středometrážního filmu, vzniklo 15 cyklů – což představuje celkem
1 165 pořadů!
Protože Febio chce teď všechny své síly již věnovat přípravě vlastní televizní stanice FEBIO TV, cyklus „Táto jako máma“ se tak stává završením jeho čtrnáctileté nezávislé činnosti. Nezávislá tvůrčí dílna Febio se s ním vrací zpátky do České televize pro kterou vznikala drtivá většina jeho tvorby.
Kruh se uzavírá…
Z historie
Filmové a televizní společnosti F E B I O, s r.o.
Filmová a televizní společnost s r.o. FEBIO (FEničův BIOgraf) vznikla v prosinci 1991
a svou činnost zahájila v březnu 1992. Jak vyplývá z názvu, zakladatelem, majitelem a ředitelem tohoto soukromého studia je filmový a televizní režisér FERO F E N I Č.
Na obrazovkách tehdejšího třetího kanálu OK 3 České televize se poprvé představila 4. 4. 1992 dvacetiminutovým dokumentárním pořadem "Odsud – potiaľ“ režiséra Fera Feniče (první díl z cyklu „OKO“ - v rámci magazínu společnosti K.F. a.s. "Kanafas"). Čtrnáctideník „OKO“ se pak stal jedním z nejsledovanějších dokumentárních pořadů České televize.
Od 1. ledna 1993 začal lámat rekordy v divácké sledovanosti další dokumentární cyklus: "GEN" (Galerie Elity Národa), který v krátkých portrétech představoval "Sto Čechů dneška".
Od ledna 1995 na něj navázal další 2-letý cyklus "GENUS", přibližující "99 českých životů".
Od dubna 1996 byl po dobu jednoho roku uváděn na soukromé stanici Premiéra TV obdobný cyklus "V.I.P. - VLIVNÍ LIDÉ" přinášející portréty (celkem 32) významných českých podnikatelů, politiků a dalších představitelů veřejného a hospodářského života.
Mimořádně populárním se stal i satirický pořad "ČESKÁ SODA", který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník (celkem 17 pořadů, z toho 2x "silvestrovský" sestřih a celovečerní film).
Od ledna 1997 do konce roku 2000 uváděla Česká televize na programu ČT 1 každý týden nový cyklus z naší produkce : "JAK SE ŽIJE..." (169 dílů).
V průběhu roku 1998 se na ČT 1 objevoval i měsíčník o česko-německých vztazích “OKNO K SOUSEDŮM“, na který v roce 1999 navázal občasník s česko-slovenskými tématy: „SLOVENSKÉ OKNO“.
V lednu 1999 se objevil v České televizi další projekt – cestopisný magazín „CESTOMÁNIE“, který byl po 26 dílech přerušen a od podzimu 2000 se znovu vrátil do hlavního vysílacího času ČT 1. Tam tento týdeník patřil k nejsledovanějším pořadům ČT (každý týden se ocital v top ten nejsledovanějších pořadů ČT a v anketě televizních diváků TÝTÝ o nejoblíbenější televizní pořady se jako jediný dokumentární pořad dokonce umístil na 5. místě, zbylých 9 pořadů v první desítce byly pouze zábavné show...). Na ČT bylo odvysíláno 182 dílů.
Od září 2004 tento pořad pod názvem "NOVÁ CESTOMÁNIE" uvádí televize NOVA. Rozhodla se ho však vysílat jen do konce letošního června 2006…
Od září 1999 do začátku léta 2000 uváděla Česká televize další náš dokumentární týdeník: „ZPOVĚĎ“ (39 dílů). Od září do prosince 2003 se pak tento cyklus vrátil na obrazovku v inovované podobě - devatenáct dílů s komentářem čteným Lucií Bílou.
Třetí část oblíbeného a často reprízovaného portrétního cyklu „GEN – Galerie Elity Národa“, přinášejícího „národní výběr“, uváděla Česká televize každý týden od ledna 2001 do prosince 2002. Tak celkový počet portrétů významných Čechů dosáhl 281.
V prvním čtvrtletí roku 2004 uvedla televize PRIMA dokumentární cyklus o malých a středních podnikatelích "12 ODVÁŽNÝCH". Druhou a třetí sérii dvanácti portrétů pak v letech 2005, 2006 (třetí série je právě uváděná na PRIMA TV každou neděli po poledni).
Pro Hlavní město Praha vzniká desetiletý (každý rok cca 1 - 3 dokumenty) cyklus významných tvůrců o Praze "21 POHLEDŮ NA PRAHU 21. STOLETÍ" (zatím vzniklo 6 dílů).
Zatím posledním projektem, který o otcích v roli matek vzniká pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, je devítidílný cyklus „TÁTA JAKO MÁMA“, který uvede Česká televize na přelomu jara a léta 2006.
Mezinárodní filmovou a televizní přehlídku Febiofest (letos proběhl 13. ročník) doprovází od roku 2003 festivalový deník, desetiminutový magazín "ECHO FEBIOFESTU" (každý rok 10 dílů).
Kromě těchto periodických pořadů vznikají ve studiu i další samostatné krátkometrážní nebo středometrážní snímky.
Ve Febiu také vzniklo i několik dlouhometrážních dokumentů a celovečerní filmová verze pořadu „ČESKÁ SODA“, která byla nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1999!
Mnohé tituly z naší tvorby byly, nebo jsou, uváděny i ve vysílání zahraničních TV stanic a oceněny na mnoha filmových a televizních festivalech v Čechách i jiných zemích Evropy.
Dosud FEBIO vyprodukovalo již 1 165 původních autorských snímků (a to nejen v rámci uvedených televizních cyklů!), na nichž se podílelo přes 140 českých, slovenských, srbských, chorvatských, norských a kazašských režisérů a desítky nejlepších českých, slovenských, srbských, chorvatských a bulharských kameramanů a střihačů.
FEBIO v současnosti soustřeďuje největší a nejkvalitnější autorskou a realizační potenci v oblasti dokumentární tvorby v České republice a spolupracují s ním výhradně jen nejlepší čeští a slovenští tvůrci.
V prosinci roku 1993 vznikla v Praze zásluhou Febia mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa "FEBIOFEST", která se v následujících ročnících postupně rozšířila do všech větších měst České a Slovenské republiky a dnes svým formátem nemá v Evropě obdoby.
Každoročně se na ní představí kolem 400 snímků z více než 50 zemí všech kontinentů - tím se tento festival stal nejmasovější a nejnavštěvovanější filmovou akcí v České i Slovenské republice (kde se vždy uvádějí jeho ozvěny).
Febiofest začíná každý rok v Praze a končí po cca 6 -7 týdnech na Slovensku.
V dějinách české a československé audiovizuální tvorby nemá FEBIO obdoby: je prvním soukromým studiem s takovým rozsahem původní tvorby!
Další a bližší údaje o jednotlivých cyklech, tvorbě mimo cykly, všech natočených pořadech, tvůrcích spolupracujících s FEBIEM (včetně informací o vedoucí osobnosti studia – režisérovi a producentovi Fero Feničovi),poskytovaných službách, FEBIOFESTU i FEBIO TV najdete na www.febio.cz, www.ferofenic.cz, www.febiofest.cz , www.febio.tv
Dne 4. 4. 2006 udělila (po téměř dvouletém výběrovém řízení) Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ČR televizní licenci pro plnoformátový celoplošný televizní program FEBIO TV.
Je to vyvrcholení dosavadní činnosti tohoto nezávislého studia, které chce veřejnosti nabídnout „trochu jinou komerční televizi“.
Předběžný termín zahájení řádného vysílání FEBIO TV je plánován na první jarní den - středu 21. 3. 2007, kdy by měl zároveň začít i 14. ročník mezinárodního festivalu filmu, televize a videa FEBIOFEST 2007.
„TÁTA JAKO MÁMA“
ZAVRŠUJE FEBIO VÝROBU PRO JINÉ TELEVIZNÍ STANICE.
Projektem o otcích v
roli matek „Táta jako máma“ se uzavírá 14letá etapa působení FEBIA na jiných TV stanicích a s jeho další tvorbou se diváci budou setkávat s největší pravděpodobností už jen přímo ve vlastní FEBIO TV - což je také zajímavý příběh historie jednoho malého studia, které se věnovalo výhradně jen dokumentární tvorbě…
Zcela symbolický oblouk od prvních společenských reflexí ve vůbec prvním původním cyklu Febia „OKO – pohled na současnost“ se nyní uzavírá devíti dokumentárními fejetony na téma společensky zcela nového problému výměny rodičovských rolí (jehož narůstající rozměr a aktuálnost zajisté přinese i přijatý zákon o registrovaném partnerství...). Prostě i nadále platí pravidlo, že Febio vždy otevíralo společenská témata dříve, než mnozí jiní...
Naznačil to již jeho první pořad. Psal se rok 1992 a v přeplněném sále tehdejšího Filmového klubu na Národní třídě by se nenašla jediná volná židle. Přítomní novináři se při projekci dokumentu Fera Feniče „Odsud – potiaľ“ snažili zapamatovat název nového dokumentárního cyklu „OKO“ i nové společnosti, která tento čtrnáctideník vyrobila - FEBIO. O několik dní později, 4. dubna 1992, se dokument s pořadovým číslem 1 představil i divákům České televize.
Od té doby uplynulo již čtrnáct let.
Je neuvěřitelnou historickou náhodou, že právě přesně po 14 letech - ve stejný den
4. dubna – udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Febiu televizní licenci na plnoformátové celoplošné vysílání nové televizní stanice FEBIO TV !
Náhody, symboly a různá prvenství hrály vůbec v historii Febia častou roli: například první český film kopírovaný z videa na 35 mm filmový materiál byla Česká soda a jubilejní 1000. pořad, který tvůrčí dílna FEBIA během své historie vyrobila, uvedl na obrazovkách příští konkurent FEBIO TV - nejúspěšnější česká komerční televize TV NOVA - právě 28. září 2004 v den státního svátku Svatého Václava (třetí díl „Nové Cestománie“ z jihozápadu Spojených států).
Společnost FEBIO, s průměrným počtem tří zaměstnanců, tak týden co týden – odmyslíme-li dobu prázdnin, dovolených a svátků - produkovala a stále produkuje nepřetržitě dva pořady týdně!
V dějinách české audiovize žádné jiné soukromé studio nic takového nedosáhlo (a při dnešní situaci v celoplošných tv stanicích asi už ani nedosáhne). Pádný důvod pro to, aby se takto bohatá historie zrekapitulovala.
Dosud ve Febiu, vedle humanitárních spotů, několika videoklipů, 1 celovečerního filmu a 1 středometrážního filmu, vzniklo 15 cyklů – což představuje celkem
1 165 pořadů!
Protože Febio chce teď všechny své síly již věnovat přípravě vlastní televizní stanice FEBIO TV, cyklus „Táto jako máma“ se tak stává završením jeho čtrnáctileté nezávislé činnosti. Nezávislá tvůrčí dílna Febio se s ním vrací zpátky do České televize pro kterou vznikala drtivá většina jeho tvorby.
Kruh se uzavírá…
Z historie
Filmové a televizní společnosti F E B I O, s r.o.
Filmová a televizní společnost s r.o. FEBIO (FEničův BIOgraf) vznikla v prosinci 1991
a svou činnost zahájila v březnu 1992. Jak vyplývá z názvu, zakladatelem, majitelem a ředitelem tohoto soukromého studia je filmový a televizní režisér FERO F E N I Č.
Na obrazovkách tehdejšího třetího kanálu OK 3 České televize se poprvé představila 4. 4. 1992 dvacetiminutovým dokumentárním pořadem "Odsud – potiaľ“ režiséra Fera Feniče (první díl z cyklu „OKO“ - v rámci magazínu společnosti K.F. a.s. "Kanafas"). Čtrnáctideník „OKO“ se pak stal jedním z nejsledovanějších dokumentárních pořadů České televize.
Od 1. ledna 1993 začal lámat rekordy v divácké sledovanosti další dokumentární cyklus: "GEN" (Galerie Elity Národa), který v krátkých portrétech představoval "Sto Čechů dneška".
Od ledna 1995 na něj navázal další 2-letý cyklus "GENUS", přibližující "99 českých životů".
Od dubna 1996 byl po dobu jednoho roku uváděn na soukromé stanici Premiéra TV obdobný cyklus "V.I.P. - VLIVNÍ LIDÉ" přinášející portréty (celkem 32) významných českých podnikatelů, politiků a dalších představitelů veřejného a hospodářského života.
Mimořádně populárním se stal i satirický pořad "ČESKÁ SODA", který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník (celkem 17 pořadů, z toho 2x "silvestrovský" sestřih a celovečerní film).
Od ledna 1997 do konce roku 2000 uváděla Česká televize na programu ČT 1 každý týden nový cyklus z naší produkce : "JAK SE ŽIJE..." (169 dílů).
V průběhu roku 1998 se na ČT 1 objevoval i měsíčník o česko-německých vztazích “OKNO K SOUSEDŮM“, na který v roce 1999 navázal občasník s česko-slovenskými tématy: „SLOVENSKÉ OKNO“.
V lednu 1999 se objevil v České televizi další projekt – cestopisný magazín „CESTOMÁNIE“, který byl po 26 dílech přerušen a od podzimu 2000 se znovu vrátil do hlavního vysílacího času ČT 1. Tam tento týdeník patřil k nejsledovanějším pořadům ČT (každý týden se ocital v top ten nejsledovanějších pořadů ČT a v anketě televizních diváků TÝTÝ o nejoblíbenější televizní pořady se jako jediný dokumentární pořad dokonce umístil na 5. místě, zbylých 9 pořadů v první desítce byly pouze zábavné show...). Na ČT bylo odvysíláno 182 dílů.
Od září 2004 tento pořad pod názvem "NOVÁ CESTOMÁNIE" uvádí televize NOVA. Rozhodla se ho však vysílat jen do konce letošního června 2006…
Od září 1999 do začátku léta 2000 uváděla Česká televize další náš dokumentární týdeník: „ZPOVĚĎ“ (39 dílů). Od září do prosince 2003 se pak tento cyklus vrátil na obrazovku v inovované podobě - devatenáct dílů s komentářem čteným Lucií Bílou.
Třetí část oblíbeného a často reprízovaného portrétního cyklu „GEN – Galerie Elity Národa“, přinášejícího „národní výběr“, uváděla Česká televize každý týden od ledna 2001 do prosince 2002. Tak celkový počet portrétů významných Čechů dosáhl 281.
V prvním čtvrtletí roku 2004 uvedla televize PRIMA dokumentární cyklus o malých a středních podnikatelích "12 ODVÁŽNÝCH". Druhou a třetí sérii dvanácti portrétů pak v letech 2005, 2006 (třetí série je právě uváděná na PRIMA TV každou neděli po poledni).
Pro Hlavní město Praha vzniká desetiletý (každý rok cca 1 - 3 dokumenty) cyklus významných tvůrců o Praze "21 POHLEDŮ NA PRAHU 21. STOLETÍ" (zatím vzniklo 6 dílů).
Zatím posledním projektem, který o otcích v roli matek vzniká pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, je devítidílný cyklus „TÁTA JAKO MÁMA“, který uvede Česká televize na přelomu jara a léta 2006.
Mezinárodní filmovou a televizní přehlídku Febiofest (letos proběhl 13. ročník) doprovází od roku 2003 festivalový deník, desetiminutový magazín "ECHO FEBIOFESTU" (každý rok 10 dílů).
Kromě těchto periodických pořadů vznikají ve studiu i další samostatné krátkometrážní nebo středometrážní snímky.
Ve Febiu také vzniklo i několik dlouhometrážních dokumentů a celovečerní filmová verze pořadu „ČESKÁ SODA“, která byla nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1999!
Mnohé tituly z naší tvorby byly, nebo jsou, uváděny i ve vysílání zahraničních TV stanic a oceněny na mnoha filmových a televizních festivalech v Čechách i jiných zemích Evropy.
Dosud FEBIO vyprodukovalo již 1 165 původních autorských snímků (a to nejen v rámci uvedených televizních cyklů!), na nichž se podílelo přes 140 českých, slovenských, srbských, chorvatských, norských a kazašských režisérů a desítky nejlepších českých, slovenských, srbských, chorvatských a bulharských kameramanů a střihačů.
FEBIO v současnosti soustřeďuje největší a nejkvalitnější autorskou a realizační potenci v oblasti dokumentární tvorby v České republice a spolupracují s ním výhradně jen nejlepší čeští a slovenští tvůrci.
V prosinci roku 1993 vznikla v Praze zásluhou Febia mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa "FEBIOFEST", která se v následujících ročnících postupně rozšířila do všech větších měst České a Slovenské republiky a dnes svým formátem nemá v Evropě obdoby.
Každoročně se na ní představí kolem 400 snímků z více než 50 zemí všech kontinentů - tím se tento festival stal nejmasovější a nejnavštěvovanější filmovou akcí v České i Slovenské republice (kde se vždy uvádějí jeho ozvěny).
Febiofest začíná každý rok v Praze a končí po cca 6 -7 týdnech na Slovensku.
V dějinách české a československé audiovizuální tvorby nemá FEBIO obdoby: je prvním soukromým studiem s takovým rozsahem původní tvorby!
Další a bližší údaje o jednotlivých cyklech, tvorbě mimo cykly, všech natočených pořadech, tvůrcích spolupracujících s FEBIEM (včetně informací o vedoucí osobnosti studia – režisérovi a producentovi Fero Feničovi),poskytovaných službách, FEBIOFESTU i FEBIO TV najdete na www.febio.cz, www.ferofenic.cz, www.febiofest.cz , www.febio.tv
Dne 4. 4. 2006 udělila (po téměř dvouletém výběrovém řízení) Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ČR televizní licenci pro plnoformátový celoplošný televizní program FEBIO TV.
Je to vyvrcholení dosavadní činnosti tohoto nezávislého studia, které chce veřejnosti nabídnout „trochu jinou komerční televizi“.
Předběžný termín zahájení řádného vysílání FEBIO TV je plánován na první jarní den - středu 21. 3. 2007, kdy by měl zároveň začít i 14. ročník mezinárodního festivalu filmu, televize a videa FEBIOFEST 2007.