Novinky
29.06. 2006
CESTOMÁNIE SE LOUČÍ, VRÁTÍ SE ZA ROK NA OBRAZOVKÁCH FEBIO TV


Odvysíláním posledního pokračování cyklu Nová cestománie „Chorvatsko: Nema problema“ tuto středu zmizel po šesti letech populární cestopis z obrazovek.
TV Nova, v rámci rušení původní české tvorby, se tak vzdává pořadu, který i v nočním vysílacím čase kolem 23.00 dosahoval sledovanosti, jaké obdobné pořady nemají ani v „prime time“.
Název posledního dílu tak trochu symbolizuje celou šestiletou historii tohoto pořadu, protože „neměl problém“ uspět a po celou dobu být v divácké přízni. A snad „nemá problém“ ani se vrátit – počítá se s ním v programu nové digitální tv stanice FEBIO TV v roce 2007.
Cestománie se poprvé objevila v programu České televize v lednu 1999, kdy se ho ČT (po pětiletém rozhodování- původně byla Ferem Feničem nabídnuta ČT již v roce 1994 !), rozhodla zařadit do svého schématu.
Tento cestopisný magazín se pak už po pár týdnech stal nejsledovanějším původním českým cestovatelským cyklem a časem i nejrozsáhlejším cyklem tohoto žánru v dějinách naší televize.

P ů v o d n í dokumentární cyklus, který pravidelně mapoval země světa a otevíral českým divákům pohled do něj, se začal natáčet na podzim 1998. Od ledna 1999 se pak nový týdeník objevil na programu ČT 1. I když se hned zařadil mezi nejsledovanější pořady ČT, přesto jej po půlroce (od července, po 25 dílech), vystřídal jiný cyklus vyráběný přímo v České televizi ("Světozor"), který však divácké úspěšnosti svého předchůdce nedosáhl a sledovanost se ve srovnání s „Cestománií“ propadla na jednu pětinu. Jen díky tomu se "Cestománie" pak od ledna 2000 znovu vrátila na obrazovku a zpátky si vydobyla pozornost u diváků.

"Cestománii" na ČT 1 pravidelně sledovalo kolem jednoho a půl milionu diváků, čímž porážela i většinu nejatraktivnějších titulů, včetně zábavných pořadů nebo zahraničních filmů uváděných v sobotním „prime time“. Obliba pořadu byla tak velká, že za celou tu dobu šesti let share sledovanosti zřídkakdy klesl pod 30% (vícekrát přesáhl i 45% diváků) a v programovém schématu ČT patřila „Cestománie“ každý týden mezi 2 - 5 nejsledovanějších pořadů týdne!
Pro Českou televizi se pak stala zajímavou, kromě velmi sledovaných premiér a častých repríz, i svým úspěšným prodejem do zahraničí (Severní a Jižní Amerika, Evropa, Asie).

Dramaturgie České televize přesto s tímto pořadem dlouho bojovala: obviňovala ho, že je více komerční než veřejnoprávní a usilovala o jeho změnu. Tyto snahy vedly až k rozhodnutí odvolat z role komentátorů Miroslava Vladyku a Báru Štěpánovou, u které České televizi nejvíce překážel její hlasový projev.
Zásluhou tehdejší nestabilní situace v ČT, jež vedla k výměně generálního ředitele, se však Febiu podařilo udržet pořadu jeho originální prvky, mezi které právě forma komentáře a volba hlasů patřila – a dnes stejná Česká televize se právě o tyto prvky opírá ve svém pořadu „Na cestě“, kterým Cestománii nahradila…
Na ČT bylo odvysíláno celkem 182 dílů, které navštívily 119 zemí všech kontinentů, vyjma Antarktidy.

Protože, přes obrovský divácký úspěch, se ČT v červnu 2004 rozhodla místo Cestománie vyrábět její levnější plagiáty, využila šanci komerční stanice TV NOVA, která cyklus začala od 14. září 2004 vysílat pod upraveným názvem "NOVÁ CESTOMÁNIE". Tam se pořad velmi úspěšně usídlil a jeho sledovanost dosahovala až dva miliony diváků. Pod vlivem příchodu reality show však „Nová Cestománie“ musela několikrát změnit vysílací čas a den v programovém schématu. I přes současnou pozdní hodinu vysílání Nové cestománie, každou středu ve 22.30, sledovala pořad pravidelně více než třetina všech diváků u televizních obrazovek!
Pro TV NOVA vyrobilo Febio celkem 85 dílů a poslední, z Chorvatska, měli diváci možnost sledovat ve středu středu 28. 6.
Vybrané díly tohoto dokumentárního cyklu vydala na DVD jak Nova, tak Česká televize a v březnu letošního roku vyšlo i knižní zpracování „Cestománie“ inspirované tímto úspěšným pořadem.

Na další pokračování tohoto oblíbeného cestopisného cyklu se diváci mohou těšit se zahájením vysílání nové plnoformátové digitální televizní stanice FEBIO is Very Special In Our Store.dodat ještě větší energii, najít pro ni zajímavější a dosud nezaznamená místa a vůbec překvapit diváky ještě dynamičtějším a zábavnějším tvarem. To, co by mělo zůstat i nadále stejné jsou průvodci Bára Štěpánová a Mirek Vladyka, kteří pořad šest let každý týden (bez jediného výpadku!) komentovali.
CESTOMÁNIE v datech:

- Celkem vzniklo 267 cestopisů , tedy: 182 dílů pro ČT a 85 dílů pro TV celosvětovém!
- Na Cestománii pracovalo celkem 47 režisérů. Nejpotentnějším z nich byl režisér Ján Mančuška, který natočil 66 dílů!
- Největší share 60,02% (procenta ze všech diváků u tv obrazovek) dosáhl díl „Nová Kaledonie: Francouzské dědictví“ vysílaný na TV NOVA 8. 2. 2005.
Nejsledovanějším dílem (absolutní počet diváků) Cestománie na ČT 1 byl „Zimbabwe: Všechny barvy Afriky“ (ČT1, 12. 1. 2004) a Nové Cestománie“ na TV NOVA byla „ Západní Samoa: Zpívající ostrovy“ (TV NOVA, 28. 12. 2004).
Zajímavostí je, že autorem všech tří uvedených dílů je jeden režisér Ján Mančuška.© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks