Novinky
25.10. 2005
Nová cestománie přináší unikátní pohled na měnící se svět


Nová cestománie, v současnosti jediný tuzemský cyklus, který se soustavně zabývá cestováním a poznáváním cizích zemí a kultur, přináší další unikátní svědectví o měnící se tváři naší planety. Loni jím byla například výjimečná příležitost nahlédnout do života bývalých lidojedů na tajuplném indonéském ostrově Siberut, který však krátce po natáčení spláchla a totálně zničila vlna tsunami. Letos, necelé dva měsíce od doby, kdy se štáb Nové cestománie vrátil z jižní části Mexika, vtrhl do oblasti hurikán Stan a následné záplavy vymazaly z mapy původní indiánské vesničky s unikátní kulturou, které však budou mít diváci Nové cestománie mimořádnou možnost ještě spatřit zcela neporušené... /Mexiko-Chiapas-INDIÁNSKÁ ZEM, středa 26.10. na TV Nova/. Jde tedy o unikátní a pravděpodobně poslední obrazový záznam, který vznikl těsně před jejich zánikem!!!

Cestománii, tento nejsledovanější původní český dokumentární cyklus, vyhledávalo na ČT několik let v pondělí od 21 hodin pravidelně kolem milionu a půl diváků. Tento úspěch pak dokázala po přestěhování na Novu do pozdějšího času a jiného vysílacího dne zopakovat i Nová cestománie. /Narozdíl od ČT Nova pružně zareagovala na tento fenomén a vydala pro příznivce Nové cestománie některé cestopisy na DVD a VHS./ Navíc když se pak na několik letních týdnů cyklus Nová cestománie vrátil do diváky zažité pondělní jedenadvacáté hodiny, stal se záhy nejsledovanějším titulem pondělních večerů na všech našich celoplošných televizních stanicích! Avšak během září, pod tlakem vstupu reality show na české obrazovky, změnila Nová cestománie 3x vysílací den a čas a pořad obvykle sledovaný celou rodinou si v pozdních nočních hodinách /22.30/ své diváky znovu hledá.
Přesto se jeho autoři snaží přinášet stále něco nového, a to i navzdory zvýšenému nebezpečí na cestách /štáb posledně odvysílaného dílu o Íránu byl místními úřady uvězněn!!!/, jejich stále logisticky náročnější organizaci i rostoucím nákladům kvůli zvyšujícím se cenám ropy.

Diváci se tedy do konce roku mohou těšit například mezi bohy a démony na nejnavštěvovanější a nejkrásnější indonéský ostrov Bali, nebo se vydat proti proudu ruského veletoku Volhy, kde se v rodišti V.I.Lenina dokonce dozvědí o údajném příbuzenském vztahu vůdce bolševiků a současného amerického prezidenta Bushe, či se mohou volně nechat unášet nádherou dvou turistických rájů –Malediv a Havajských ostrovů... V populárním cestopisném cyklu vzniklo 182 dílů pro ČT, 49 dílů pro TV Nova, které představily již 143 zemí (!!!) všech kontinentů, vyjma Antarktidy. Vznikl tak unikátní soubor i v kontextu celosvětovém!
Připravovaný díl o exotickém asijském sultanátu Brunej by měl být zároveň jedenáctistým pořadem vyrobeným společností Febio.
Jestliže dosud stále běžící a nejdelší licenční proces v historii naši země konečně dospěje k cíli a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělí nové televizní licence na digitální vysílání, mohl by vzniknout i nový celoplošný a plnoformátový televizní program FEBIO TV, kde by i oblíbená Cestománie nepochybně našla svůj trvalý prostor.© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks