Novinky
20.06. 2009
CESTOMÁNIE OPĚT NA TELEVIZNÍCH OBRAZOVKÁCH


Od pondělí 22.6.2009 bude každý den dopoledne uvádět TV NOVA kompletní cyklus oblíbených cestopisů filmové a televizní společnosti Febio „ Nová cestománie“. Diváci si tak můžou nejen připomenout tento populární pořad s komentářem Báry Štěpánové a Mirka Vladyky, ale i porovnat, do jaké míry ho napodobuje veřejnoprávní Česká televize (která by měla být výkladní skříní původní tvorby a respektování autorských práv) svým pořadem Na cestě, kterým Cestománii nahradila…

Cestománie se poprvé objevila v programu České televize v lednu 1999, kdy se ho ČT (po pětiletém rozhodování - původně byla Ferem Feničem nabídnuta ČT již v roce 1994 !), rozhodla zařadit do svého schématu.
Tento cestopisný magazín se pak už po pár týdnech stal nejsledovanějším původním českým cestovatelským cyklem a časem i nejrozsáhlejším cyklem tohoto žánru v dějinách naší televize.
Protože se i přes obrovský divácký úspěch rozhodla Česká televize v červnu 2004 místo Cestománie vyrábět její plagiáty, využila tuto šanci komerční stanice TV NOVA, která cyklus Febia začala od 14. září 2004 vysílat pod upraveným názvem "NOVÁ CESTOMÁNIE". I tam se pořad velmi úspěšně usídlil a jeho sledovanost dosahovala až dva miliony diváků.


Cestománie v datech:
- Celkem vzniklo 267 cestopisů , tedy: 182 dílů pro ČT a 85 dílů pro TV Nova .
- Cestománie představila 152 zemí všech kontinentů, vyjma Antarktidy. Vznikl tak unikátní soubor i v kontextu celosvětovém!
- Na Cestománii pracovalo celkem 47 režisérů. Nejpotentnějším z nich byl režisér Ján Mančuška, který natočil 66 dílů!
- Největší share 60,02% (procenta ze všech diváků u tv obrazovek) dosáhl díl „Nová Kaledonie: Francouzské dědictví“ vysílaný na TV NOVA 8. 2. 2005.
Nejsledovanějším dílem (absolutní počet diváků) Cestománie na ČT 1 byl „Zimbabwe: Všechny barvy Afriky“ (ČT1, 12. 1. 2004) a Nové Cestománie“ na TV NOVA byla „ Západní Samoa: Zpívající ostrovy“ (TV NOVA, 28. 12. 2004).© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks