Filtr
Fulltextové hledání

Podle pořadu
Podle abecedy
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Tvorba | OKNO K SOUSEDŮM
Pohled za humna aneb Co spojuje a rozděluje Čechy a Němce

Periodicita: 
měsíčník
Vysíláno v letech: 
1998
Délka: 
20 minut
První část: 
„Žít mezi Čechy“ (režie: Irena Gerová)
Poslední část: 
„Misionáři uprostřed Evropy“ (režie: Bedřich Ludvík)
Copyright: 
Česká televize
Celkem dílů: 
13
Kontakt:
Česká Televize – Telexport
Kavčí hory, 140 00 Praha 4
tel: 26 11 37 047
fax: 26 12 11 354
e-mail: telexport@czech-tv.cz

O této sérii:
Dnes už si na to vzpomene málokdo, ale na počátku 90. let 20. století bylo téma česko-německých vztahů velmi citlivé a ne příliš vděčné. Vzájemné oficiální otázky o vině a omluvě jako by zapomínaly na fakt, že obyčejní lidé, zejména z té mladší generace, již žádné předsudky necítí a že kontakt mezi obyvateli obou zemí probíhal zcela přirozeně, a možná i víc, než by si leckdo představoval či přál.

K realizaci tohoto cyklu vyzval Febio, jako nejzkušenější studio v dokumentárním žánru, pan Pavel Tigrid, z podnětu prezidenta Václava Havla.

Záměr cyklu vycházel z toho, že se nelze neustále obracet jen k některým negativním historickým zkušenostem mezi našimi národy (které navíc většina obyvatelstva naší země zná už jen ze vzpomínek starší generace). Spíše je třeba více se soustředit na dnešek a na to, co bude až dojdeme do společné Evropy. S rušením hranic hledat spíše to, co nás spojuje, než to, co nás rozděluje.

Cyklus tak objevil řadu témat, která zajímavě dokumentovala, že je opravdu více toho, co Čechy s Němci po staletí spojuje, než rozděluje, že blízkost životů a starostí obou národů, žijících vedle sebe, je větší než jsme si to často schopni a ochotni připustit - a proto jiná cesta, než spolupráce a porozumění neexistuje.

Tato kolekce dokumentů se tak stala nejrozsáhlejším příspěvkem k nově budovaným česko - německým vztahům a přinesla o některá pozoruhodná dokumentární svědectví.


ŽÍT MEZI ČECHY

RŮŽE V SRDCI

KAM TEČE LABE

ŽÍT MEZI NĚMCI

ČEŠI V BUNDESWEHRU

NA NĚMECKÉM HŘIŠTI

KDO SE UČÍ ČESKY

CHŮVOU NA ZKUŠENOU

PŘES POLE

ČECH NĚMCI, NĚMEC ČECHOVI

NÁVRATY

CESTY K DOSPĚLOSTI

MISIONÁŘI UPROSTŘED EVROPY© 2004 Febio s.r.o., design & code by Graffitti Networks